Za nami lekcja przyrody w klasie 4b. Tym razem inna niż zwykle… Zajęcia odbyły się bowiem w terenie. Nasi uczniowie wraz z nauczycielką i Dyrektorką lubańskiej Jedynki w jednej osobie – p. Beatą Myśliwiec – zajęli się tematem znaczenia gleby i wody w życiu człowieka. Czwartoklasiści poznali zatem jej rodzaje w Polsce, wykonali profil glebowy, a także omówili role gleby i wody dla rolnictwa, przemysłu spożywczego czy w życiu człowieka. Terenowe 45 minut lekcji minęło bardzo szybko w pogodnej aurze z wiedzą wykorzystaną w praktyce.
Klasa 3b chętnie pracuje zespołowo podczas prac projektowych. Tym razem tematem przewodnim zajęć była Wielkanoc, a więc niezwykle przyjemny i radosny czas. Uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę świąt, wykonując prace plastyczne z wykorzystaniem wielu technik. Z radością tworzyli klasowe dekoracje. Przy realizacji każdego zadania wszyscy współpracowali zgodnie i wykazywali duże zaangażowanie. Najpierw trzecioklasiści stworzyli „jajeczne” arcydzieła, następnie powołali klasowy chór, ułożyli piosenkę z jajem w roli głównej, a na koniec przygotowali kaczuszki na „Szkolne drzewko życzeń”. Warto dodać, że włożyli w to mnóstwo zaangażowania, a zwieńczeniem kilkugodzinnych zajęć była inscenizacja muzyczna. Tego dnia było u nas kolorowo, radośnie i bardzo twórczo!
W czwartek, 10 kwietnia, na stadionie MOSiR w Lubaniu, odbył się finał powiatowy w piłce nożnej chłopców – w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. VII-VIII). W zawodach uczestniczyły teamy szkół podstawowych z: Lubania (Jedynka i Dwójka), Smolnika, Biedrzychowic, Olszyny (Trójka) oraz Pisarzowic. Po zaciętych i trudnych spotkaniach reprezentacja SP1 wywalczyła ostatecznie trzecie miejsce w turnieju. Chłopcy, gratulujemy Wam, jak również dziękujemy za zostawione serce na boisku w każdym meczu!
Galeria „Przestrzeń” to nowe miejsce na kulturalnej mapie Lubania – przestrzeń otwarta na działania artystyczne i edukacyjne, promująca sztukę w różnorodnych formach. Doceniliśmy „offowość” miejsca, tj. nie tylko estetykę, ale także podejście – mniej oficjalne, bliższe odbiorcom, zapraszające do dialogu i zachęcające do odkrywania sztuki na własnych zasadach. Już samo wejście do galerii nie drzwiami, a … przez okno, czyli tzw. „włam po sztukę”, okazał się dla szóstoklasistów nie lada atrakcją. Wszystko po to, by przełamać bariery i spojrzeć na sztukę z innej perspektywy. Podczas pobytu zwiedziliśmy galerię, wzięliśmy udział w dyskusji o sztuce, a na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach, których tematem były … chmury. Wcielenie się w rolę artysty i doświadczanie jego sposobu pracy przyniosło wiele pozytywów. Pracowaliśmy w swobodnej atmosferze, bowiem na miejscu zamiast stołów mieliśmy poduchy i podkładki, a uczestnicy mogli bez ograniczeń eksplorować przestrzeń.
Miło nam poinformować, że na przełomie marca i kwietnia br. sześcioro naszych uczniów uczestniczyło w obozie treningowym w chorwackiej miejscowości Vodice. Otóż młodzież z SP1 – w wolnym czasie – poświęca się całkowicie swojej pasji w klubie kolarskim M-GLKS Kwisa Lubań. Razem z innymi zawodnikami zespołu, podczas kilkudniowego wyjazdu, doskonaliła formę i przygotowywała się do nowego sezonu, który rozpocznie się już niebawem. Trzymamy za Was wszystkich kciuki oraz życzymy wielu sukcesów na szosie!
Uczniowie klasy 3b często łączą naukę z zabawą. Tym razem trzecioklasiści przygotowali pokaz mody, który stał się świetną okazją do zaprezentowania umiejętności językowych naszych uczniów. Lekcja była podsumowaniem zajęć poświęconych nazwom ubrań, a prezentacja „Modela” była komentowana w języku niemieckim. Uczniowie ćwiczyli słownictwo związane z ubraniami i kolorami, a pokaz wzorowany „światowym wybiegiem”, ukazał pozytywne emocje i dobrą zabawę. Wszyscy bawili się doskonale, a co najważniejsze stosowali poznane słówka w praktyce. Nad projektem czuwała nauczycielka języka niemieckiego – pani Aleksandra Kalinowska.
Świat internetowy nie jest już rzeczą wirtualną, ale jak najbardziej realną i właśnie realne stają się również zagrożenia, które mogą spotkać dzieci. Jak rozpoznać oszustwo w sieci?, Czym jest deepfake i czy na pewno wiemy, jak nie dać się nabrać na fałszywe maile, sms-y? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy wydarzeń z cyklu CyberEdukacja online dla dzieci i dorosłych. W dniach 3 i 10 kwietnia br. klasy: 4a, 4b, 5b, 6a, 6b wzięły udział w spotkaniu onlie, które prowadziła pani Paulina Krakowska – ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim. Lekcje poświęcone były istotnym zagadnieniom, takim jak: Ja zaczyna się cyberoszustwo?, Ja weryfikować strony internetowe? Dzięki spotkaniom słuchacze mogli dowiedzieć się, jak nie wpaść w pułapki zastawione przez cyberprzestępców, poznali sposoby na ochronę swojej prywatności. Przed nami jeszcze jedna lekcja online - 29 maja nt. Jak chronić swoją cyfrową tożsamość?
Lubańska Jedynka przystąpiła do Powiatowego projektu „Młody Europejczyk”, którego odbiorcami byli uczniowie klas 4-6. Od listopada 2024 do marca 2025 roku zgłoszone pary uczniów poznawały kulturę innych krajów poprzez praktyczne działania. Warto podkreślić, że realizowany projekt wsparł innowacje w edukacji w naszym powiecie, a podjęte inicjatywy obejmowały szeroki wachlarz działań. Uczestnicy zrealizowali trzy zadania związane z przybliżeniem wiedzy nt. krajów znajdujących się w Unii Europejskiej: tworzyli (w formie dwóch prezentacji multimedialnych) przewodniki turystyczne o wybranym kraju, prezentowali sportowca, wykorzystując elementy jego biografii, pasje, oraz osiągnięcia. Ostatnie zadanie polegało na napisaniu listu do kolegi/koleżanki opisującego podróż do wybranego kraju oraz zwiedzaniu zabytków, ciekawych miejsc. Suma zdobytych punktów przy każdym zadaniu zadecydowała o klasyfikacji końcowej.
Dnia 8 kwietnia w lubańskiej Jedynce odbył się szkolny etap XII Mistrzostw Dolnego Śląska w SUDOKU, którego organizatorem jest Politechnika Wrocławska. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 14 uczniów z klas 1-8, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych (kl. 1-3, 4-6, 7-8). Uczestnicy zmierzyli się z wymagającymi łamigłówkami, które sprawdzały ich logiczne myślenie, spostrzegawczość oraz koncentrację. Atmosfera była pełna skupienia, ale też zdrowej rywalizacji i dobrej zabawy. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i odwagi w podjęciu sudoku – wyzwania! Trzymamy kciuki za tych, którym uda się zakwalifikować do kolejnego etapu. Wyniki poznamy do końca kwietnia 2025 r.